دیدار وزیر صنعت، معدن و‌تجارت با وزیر بازرگانی بلاروس

دیدار وزیر صنعت، معدن و‌تجارت با وزیر بازرگانی بلاروس
دیدار وزیر صنعت، معدن و‌تجارت با وزیر بازرگانی بلاروس

وزیر صمت در دیدار با وزیر بازرگانی بلاروس گفت: تسهیل رفت و‌ آمد تجار بزرگ ‌به دو‌ کشور یکی از مسائل زیرساختی است که نیاز به رسیرگی وتدبیر دارد.

به گزارش توسعه پویا از شاتا، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه سفر خود به مینسک با بوگدانف الکسی وزیر بلاروس دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار با اشاره به اینکه راوابط سیاسی و‌اقتصادی بین دو کشور مطلوب است گفت: البته روابط تجاری بین دو‌کشور ظرفیت افزایش حجمی دارد، براین اساس توافقاتی در حوزه های موضوعی مختلف صورت گرفته است که امیدواریم بتوانیم آن را نهایی و به اجرا برسانیم.

فاطمی امین با اشاره به توافق خرید و تولید مشترک ماشین آلات سنگین و‌نیمه سنگین خاطرنشان کرد: حجم مبادلات بین دو کشور ظرفیت افزایش تا یک میلیارد دلار رادارد .

وی همچنین با اشاره به توافقات صورت گرفته وزارت صمت جمهوری اسلامی ایران با وزیر صنایع بلاروس از آمادگی‌ ایران برای صادرات فلزات، خودرو و تجهیزات پزشکی و‌تولید مشترک در بلاروس خبرداد و یادآورشد: موضوع پیوستن ایران به اورآسیا مساله مهمی هست که به محض تحقق آن، ظرفیت های جدیدی را برای تعاملات تجاری ایجاد خواهد کرد .

استقبال مینسک از ورود ایران به بازار مصرف بلاروس

وزیر بازرگانی بلاروس هم اظهارداشت: وزارت بازرگانی بلاروس تامین کننده کالاهای مصرفی است و اکنون بدلیل تحریم های متقابل اروپا برخی کالاها از جمله مواد غذایی پر مصرف را ممنوع کرده ایم از این رو قصد ورود این کالاها را از ایران داریم .

وی با بیان اینکه ما آماده ایم فهرستی از کالاهای تولید ایران را جهت خرید مطالعه و بررسی کنیم کفت: سفارت های ما می توانند روی این موضوع فعال شوند. همچنین تجار ایرانی می توانند در نمایشگاه کالاهای مصرفی وارداتی تامین بازار داخلی بلاروس شرکت کنند تا نیازمندی و‌ظرفیت بازار بلاروس رو‌بشناسند

وزیر بازرگانی بلاروس موضوع کوریدور‌شمال به جنوب را از موضوعات پر اهمیت دو کشور عنوان کرد و تاکید کردخط لجستیک مطمئن و‌پایدار یکی از علاقه مندی های ما است.

تجربه های موفق ایران و بلاروس در باب تجارت

در ادامه فاطمی امین با یادآوری اینکه در حال حاضرسطح تجارت دو کشور به ‌دلیل عدم ورود تجار بزرگ به این عرصه پایین است گفت: لازم می دانیم بنگاها و‌صادر کنندگان بزرگ وارد این مبادلات شوند و‌‌دولت بلاروس هم از آنها حمایت به عمل آورد.

وی ادامه داد: ایجاد مراکز تجاری بین ایران و‌بلاروس ایجاد یک‌ظرفیت خوب میان دوکشور است. رایزن بازرگانی می تواند در حوزه موضوعات مختلف تجاری تسهیل گری نماید .

فاطمی امین با بیان اینکه هم اکنون چند شرکت ایرانی در بلاروس به روی برخی حوزه موضوعات ورود دارند اظهارداشت: ایران و بلاروس سال گذشته ۱۲۰ میلیارد دلار حجم مبادلات داشته اند و تجربه های موفق ‌در باب تجارت خارجی در شرایط غیر متعارف ایجاد شده است.

وی افزود: تسهیل رفت و‌ آمد تجار بزرگ ‌به دو‌ کشور هم یکی از مسائل زیرساختی است که نیاز به رسیرگی وتدبیر دارد.

لینک کوتاه:

https://toseepooya.ir/?p=43659

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر اخبار مرتبط