فرش قلتوق زنجان ثبت جهانی می‌شود

فرش قلتوق زنجان ثبت جهانی می‌شود
خبر خوش به فرشبافان زنجانی/
فرش قلتوق زنجان ثبت جهانی می‌شود

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: پس از پیگیری‌های انجام شده فرش قلتوق زنجان ثبت جهانی می‌شود.

به گزارش توسعه پویا از شاتا، ناصر فغفوری اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده مراحل ثبت بین المللی فرش قلتوق زنجان در حال انجام است که در این راستا روز گذشته تامین اعتبار آن انجام و به وزارت امورخارجه نیز واریز شده است و با طی فرآیندها و در روزهای آینده این مهم محقق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه فرش دستباف قلتوق زنجان برند بین المللی می شود، افزود: این موضوع رخداد بسیار خوبی محسوب می شود چرا این موضوع طی سال های گذشته در حال پیگیری بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه طی سال های گذشته تلاش بر ثبت جهانی یکی از فرش های نفیس استان بود، اضافه کرد: این کار با همکاری وزارت امور خارجه انجام گرفته که فرآیند نهایی آن در حال انجام است که آثار خوبی را برای فرش استان به دنبال خواهد داشت.

شایان ذکر است تاریخجه قالیچه قلتوق زنجان به چهار دهه گذشته باز می گردد، شروع بافت فرش ابریشمی در این استان آغاز شد و به مرور در روستاهای شمالی استان زنجان گسترش پیدا کرد. این تحول به این جهت مهم و قابل بررسی است که خیل عظیمی از بافندگان سبک بافتن قدیمی خود را کنار گذاشته و ابریشم بافت شدند. در این سالها نیز تولیدکنندگان غیر متمرکز بومی و غیر بومی مدیریت تولید این نوع فرش را بر عهده دارند و تولیدات را در بازار شهرهای زنجان، قم، تهران و… عرضه می‌کنند.

روستای قلتوق در ۷۰ کیلومتری غرب استان زنجان و در بخش ایجرود قرار دارد، این روستا واقع در مسیر جاده دندی بوده و از آب و هوایی معتدل و سرد بهره می‌برد، این روستای تاریخی با قرار گرفتن بر روی تپه های ناهموار منظره زیبایی را خلق کرده است. در حدود یکهزار خانوار ساکن این روستای زیبا هستند که زبان گویش آنها زبان آذری است. همچنین وجود یک برج دیده‌بانی، حمام و آسیاب به نوعی بیانگر پیشینه تاریخی آن است. قسمتی از ساکنین آن بومی بوده و بخشی دیگر هم از تیره‌های افشاری (محمدلو، پیرلو و اجاقلو) هستند.

تاریخچه قالی بافی در قلتوق و روستاهای اطراف آن همچون بوغدا کندی، خاتون ‌کندی، شهرک و… فراز و نشیب خود را داشته است. در قدیم فرش قلتوق با ابعادی بزرگ (۱۸ متری) تولید می‌شده، ولی در این سالها دو زرعی‌های آن معروف شده است. سایر ابعاد نظیر زرع و نیم، زرع و چارک، خرک، پشتی، پادری و به ویژه ” کناره ” هم در این منطقه بافته می‌شود.

لینک کوتاه:

https://toseepooya.ir/?p=45823

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر اخبار مرتبط